Refleksoterapia stóp

Stopy, to mikrokosmos naszego organizmu. Na nich znajdują się tzw. mapy stref uciskowych, odzwierciedlające wszystkie obszary naszego ciała. I choć takie mapy znajdują się także między innymi na dłoniach, czy małżowinach usznych, to mapy stóp są tymi, które poznaliśmy najlepiej. Opracowywanie poszczególnych punków w strefach uciskowych, to refleksologia. A dzięki zabiegom refleksoterapii, wywieramy wpływ na poszczególne obszary naszego ciała, w tym pracę organów wewnętrznych.

refleksoterapia stóp ciałodusza gabinet masażu kraków
refleksoterapia stóp ciałodusza gabinet masażu kraków

Refleksologia - zacznijmy od początku

Choć mówi się, że początki refleksologii to czasy starożytne (Chiny, Indie, Japonia, Europa), dopiero początkiem XX wieku pojawiły się pierwsze, udokumentowane mapy, a w ciągu następnych kilku lat, powstały mapy, na których pracujemy do dzisiaj.

Według teorii refleksologii, oddziałuje ona na nasz cały organizm poprzez układ nerwowy. To pomoże wyjaśnić, dlaczego pracując na stopach, jesteśmy w stanie wywierać działanie w odległych częściach naszego ciała. Na stopach bowiem, znajduje się ponad 7 tysięcy zakończeń nerwowych, które łączą się z innymi nerwami w naszym organizmie.

Jak to działa?

W sytuacji kiedy, dochodzi do zaburzenia równowagi wokół zakończeń nerwowych w obrębie stopy, w danym obszarze gromadzą się poszczególne związki chemiczne, między innymi neuroprzekaźnik P, który odpowiedzialny jest za przekazywanie sygnału bólu. Techniki stosowane podczas zabiegów refleksoterapii, rozpraszają nagromadzone związki, w tym substancję P, łagodząc tym samym dolegliwości w poszczególnych częściach ciała.

Dzięki technikom stosowanym podczas zabiegów refleksoterapii, koimy zakończenia nerwowe, znosimy zastoje i blokady, polepszamy krążenie i przede wszystkim głęboko relaksujemy! Dlatego też, po takim zabiegu możemy czuć spadek energii i potrzebę odpoczynku, jak i w drugą stronę – dopływ energii i sił witalnych. Po zabiegu ważne jest również nawodnienie organizmu.

Jakie niesie korzyści dla naszego organizmu?

Jakich korzyści możemy spodziewać się w wyniku stosowania refleksologii? Lista jest naprawdę długa, wśród nich możemy wymienić:

  • optymalizację działania narządów i gruczołów (poprawia krążenia i funkcjonowania komórki),

  • doprowadzenie do równowagi (eliminując nadczynność lub niedoczynność danego narządu lub organu),

  • wzmocnienie pracy układu immunologicznego – znaczna poprawa odporności,

  • złagodzenie dolegliwości bólowych (wprowadzenie w stan głębokiej relaksacji, zmniejszenie stresu i napięcia),

  • relaks, odstresowanie, ukojenie nerwów – zrównoważenie umysłu jak i ciała,

  • ogólna poprawa krążenia (poprzez rozszerzenie się naczyń krwionośnych i zwiększeniu ich przepustowości, następuje lepsze dotlenienie wszystkich komórek ciała, co sprzyja szybszej regeneracji organizmu),

  • poprawa jakości snu (gdy praca naszych organów i układów optymalizuje się, ciało wytwarza hormony potrzebne dla dobrego i efektywnego snu),

  • detoks (wspomaganie procesów odtruwania i usuwanie toksyn wraz z moczem – dlatego tak ważne jest nawodnienie!).

refleksoterapia stóp ciałodusza gabinet masażu kraków
refleksoterapia stóp ciałodusza gabinet masażu kraków

Pamiętajmy również, że stopy oprócz powyższych funkcji, są także elementem naszego aparatu ruchu, który dźwiga najwięcej, a dolegliwości bólowe, czy napięcia w ich obrębie mogą być również spowodowane przeciążeniem.

Wskazaniami do refleksoterapii, są wszystkie fizyczne zaburzenia pracy naszego organizmu, które nas niepokoją i sprawiają dyskomfort, ale także nasze samopoczucie psychiczne. Pamiętajmy, że sytuacje stresowe, nasze odczucia i przeżycia, a także emocje, często mogą być źródłem niepotrzebnych schorzeń i chorób.

Przeciwwskazania: pierwszy trymestr ciąży, po przeszczepie narządu (co najmniej 6 miesięcy), cukrzyca typu II (potrzebna konsultacja lekarska), nowotwory układu chłonnego, hemofilia, nieuregulowane ciśnienie krwi, a także: choroby z podniesioną temperaturą ciała, zakażenia lub ostre stany zapalne, krwotoki lub zagrożenie ich wystąpienia, choroby zakaźne, choroby skóry (pęcherze, przerwanie ciągłości skóry), zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wczesne stany po złamaniach, operacjach, naderwaniach powięzi, ścięgien i mięśni, zapalenie żył i niektóre owrzodzenia podudzi, świeże zakrzepy, niewyrównane wady serca, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, tętniaki, ciąża (chyba, że za zgodą lekarza), menstruacja, nowotwory, zaawansowana miażdżyca, ostre stany zapalne, brak zmian odruchowych, ostre bakteryjne zapalenie tkanek, świeże, pourazowe wylewy w stawach i mięśniach, owrzodzenia stóp, inne.